Czopf Áron és Pető Zoltán eszmetörténész egyfajta antikánon megteremtésén is dolgoznak. Az antikánon nem ellenirányú vagy rivális kánon, hanem egyszerűen az antitézise annak, amit a kánon jelent. A kánon a szellemi élet normatív magaslatait, a csúcsokat foglalja magába, így ők most kifejezetten a lapályos gondolkodókkal akarnak foglalkozni. Ide sorolják Fukuyamát, Hararit és Klaus Schwabot.
Koskovics Zoltán, az Alapjogokért Központ elemzője a 21. század válságát elemzi. Elmúlt a Pax Americana pillanata, és látjuk, hogy az egypólusú rendszerek instabilak. A válság kialakulási fázisa a közelmúltban keresendő, akut szakasza pedig a jelen. Kiteljesedése a közeljövőben várható.
Benkő Levente, hazánk volt izraeli nagykövete a világrendszerváltásról írt magyar szemmel.
Tavaly az ukrajnai háború kitörése rárúgta az ajtót a hazai közvéleményre, és szembesítette a rideg valósággal: a világpolitika ugyan a nagyfiúk játéka, de ha nem vesszük magunkat komolyan, és pusztán sodródunk az árral, könnyen pórul járhatunk.
A nyugati szövetségi rendszerhez (név szerint a NATO-hoz) tartozni Magyarország számára védelmet ad, de intellektuális frissességre és rugalmasságra van szükség, nehogy valamely hirtelen támadt vihar felborítsa a hajónkat. A nagy átrendeződés legújabb frontja most éppen a Közel-Keleten látszik megnyílni, miközben a nyugati nagyvárosokban évtizedekig gondosan nevelt terrorista sejtek menetelnek. Új erőtérben kell tájékozódnunk, ahol a régi szabályok már nem feltétlenül érvényesek – írja a volt diplomata.
Békés Márton történész, a Kommentár főszerkesztője az állam meghódításáról írt a 21. században. Az állam szerkezetének és hatóerejének minden csökkentése, felfüggesztése, sőt eltörlése vagy csupán kiszervezése ellenére – melyen a rivális államok proxyjai mellett globális nagyvállalatok, nemzetközi NGO-k és külföldről finanszírozott médiavállalkozások hada ügyködik, idehaza is – az állam mint fizikai apparátus és eszményi keretrendszer továbbra is világunk jelentőséggel bíró társadalmi-politikai tényezője.
Az állam meghódításáról manapság puccskönyveket adnak ki,
ezért a szerző elemzi ezeket az államcsínyeket és puccsokat, hiszen az államot védeni kell, mert az állam nem rossz gazda, maximum, akik vezetik az államot.